دانلود ویرایش ۴ استاندارد ۲۸۰۰ ۱۶ اسفند ۱۳۹۶ – نوشته شده در: آیین نامه ها, دانلود ویرایش 4 استاندارد 2800 – Tags: , , ,

آیین نامه طراحی ساختمان ها در برابر زلزله ، استاندارد ۲۸۰۰ ویرایش چهارم

پیشگفتار استاندارد ۲۸۰۰:

زلزله از پدیده های طبیعی بوده که در طول تاریخ حیات بشر بارها انسان را به وحشت انداخته و باعث تخریب شهر ها و روستا ها،همراه با تلفات انسانی شده است. در راستای عزم ملی و برنامه های دولت برای کاهش خسارات وارده این پدیده دهشتناک نقش موثر و سازنده ” آیین نامه طراحی ساختمان ها در برابر زلزله ” در ترویج ساخت و ساز ایمن بر هیچکس پوشیده نیست.

گذشت چند سال از تصویب و اجرای ویرایش سوم استاندارد ۲۸۰۰ ایران و وقوع زمین لرزه های شدید در ایران و سایر نقاط جهان، موجب شد تغییراتی در آیین نامه های طراحی ساختمان در مقابل زلزله به وجود آید که در این رویکرد ، بازنگری و اصلاح ویرایش های مختلف این آیین نامه ها را نیز اجتناب ناپذیر کرده می سازد.به همین دلیل تجدید نظر و بازنگری این آیین نامه ها در هر پنج سال باید صورت بپذیرد و کلیه فعالیت های مطالعاتی و برسی های علمی و فنی در این خصوص با هدف ((بروزرسانی آیین نامه متناسب با روش های تحلیلی ، طراحی و ساخت و ساز کشور با در نظر گرفتن خطرات ناشی از وقوع حوادث ، همچنین با بهره گیری از پیشرفت های علمی ، دستاورد های مطالعاتی – تحقیقاتی بومی و جهانی )) طراحی و برنامه ریزی شود.

در ویرایش چهارم استاندارد ۲۸۰۰ با گذراندن یک تجربه کاری ، سیاست های اجرایی زیر برای انجام مراحل مختلف بازنگری در نظر گرفته شده است.

۱-ابهام زدایی و پاسخ به سوالات کلیه طراحان و مهندسانی که از سال ۱۳۸۶ با ویرایش سوم آیین نامه ۲۸۰۰ محاسبات و تحلیل و طراحی سازه های مقاوم در برابر زلزله را انجام داده اند.

۲-استفاده از دستاورد های مطالعاتی و پژوهشی انجام گرفته توسط محققان و استادان در خصوص مسائل خاص مربوط به وضعیت لرزه خیزی و ساخت و ساز کشور.

۳-لحاظ کردن تغییرات لازم در مباحث مختلف آیین نامه با توجه به افزایش دانش و فناوری علم زلزله شناسی و مهندسی زلزله در سطح جهان با بهره گیری از آیین نامه های معتبر زلزله.

فصول استاندارد ۲۸۰۰

فصل اول: کلیات

فصل دوم: حرکت زمین

فصل سوم: ضوابط طراحی لرزه ای سازه ها

فصل چهارم: ضوابط طراحی لرزه ای اجزای غیر سازه ای

فصل پنجم: ضوابط طراحی لرزه ای سازه های غیر ساختمانی

فصل ششم: الزامات ژئوتکنیکی

فصل هفتم: ضوابط ساختمان های با مصالح بنایی کلاف دار

پیوست ۱: درجه بندی خطر نسبی زلزله در شهرها و نقاط مهم ایران

پیوست ۲:راهنمای انجام تحلیل غیر خطی

پیوست ۳: اثر P-Δ

پیوست ۴:دیافراگم ها

پیوست ۵: اندرکنش خاک و سازه

 

دانلود فایل

کارشناس ارشد مهندسی عمران (سازه)

بنیان‌گذار adinehzadeh.ir

مدرس دروس و نرم‌افزارهای تخصصی عمران نظیر Etabs – Safe – SAP2000 – Civil 3D

طراح و محاسب سازه‌های فولادی و بتنی و سوله در شرکت‌های مهندسی

مدرس طراحی انواع میراگرها و جداسازهای لرزه‌ای

چاپ چندین مقاله در زمینه‌ی تحلیل‌های غیر خطی و بهسازی لرزه‌ای

نظرات خود را با ما به اشتراک بگذاریدمنتظر پیشنهادات و انتقادات شما هستیم.

جهت ثبت سفارش لطفاً با شماره 09116435711 (مهندس فداکار) | و جهت دریافت مشاوره و یا همکاری در زمینه پروژه های تحقیقاتی و عمرانی با شماره 09115331370 (مهندس آدینه زاده) تماس حاصل نمایید. رد کردن